JUMP 93 - Stowarzyszenie pacjentów programów substytucyjnych - jump93.pl

top news port mstr galp
Jacek Charmast w artykule Wyborczej "Szpital Zakaźny przy Wolskiej nie chce już odwyku. Co z pacjentami?"
09-12-2016 Marta Gaszyńska 6558
Pdf
Drukuj
Powrót
Obrazek aktualności

W artykule "Szpital Zakaźny przy Wolskiej nie chce już odwyku. Co z pacjentami?" Wojciech Karpieszuk, dziennikarz Gazety Wyborczej rozmawia z Jackiem Charmastem.

Fragment artykułu poniżej a całość TUTAJ

...Najstarszy program pomocy narkomanom z HIV i AIDS w Szpitalu Zakaźnym ma być zlikwidowany. Nie wiadomo, gdzie przeniesieni zostaną pacjenci.

Chodzi o ok. 100 uczestników programu substytucyjnego dla uzależnionych od heroiny prowadzonego w Szpitalu Zakaźnym przy Wolskiej. - W zasadzie wszyscy uczestnicy to zakażeni HIV. Wielu choruje na żółtaczkę. Niektórzy to bezdomni, z zaburzeniami. Wymagają specjalnej troski - mówi Jacek Charmast ze społecznego Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych.

Program metadonowy tylko do końca roku?

Program substytucyjny to odwyk od narkotyków. Jego uczestnicy przyjmują metadon, który działa na mózg jak heroina, ale ma znacznie słabsze działanie uzależniające. W stolicy z takich programów finansowanych przez NFZ korzysta ok. 1 tys. osób. Ten przy Wolskiej jest niskoprogowy. To znaczy, że lekarze skupiają się na minimalizacji szkód, a gdy pacjent łamie zasady, np. abstynencji, nie odmawiają leczenia.

- Pacjenci od pracowników szpitala nieoficjalnie dowiadują się, że program potrwa tylko do końca roku. Ponoć jeden z lekarzy odchodzi na emeryturę i nie ma go kto zastąpić - stwierdza Charmast. Od dyrekcji szpitala dowiedział się, że wpływ na decyzję o zamknięciu programu miały też skargi mieszkańców na handel narkotykami, kradzieże w okolicznych sklepach. Z danych policji wynika, że od początku 2015r. do końca października 2016 w okolicy szpitala było 87 interwencji, prawie 50 ws. kradzieży w sklepach.

Prof. Andrzej Horban, zastępca dyrektora szpitala przy Wolskiej, utrzymuje, że program nie jest likwidowany tylko przenoszony do szpitala psychiatrycznego przy Nowowiejskiej. Ta placówka ma już pod opieką ok. 240 osób, którym podaje metadon. - Są w lepszej kondycji niż pacjenci z Wolskiej, którzy na Nowowiejskiej mogą się nie utrzymać w programie substytucyjnym i wrócić do heroiny - alarmuje Charmast.

i Prof Andrzejem Horbanem o sytuacji tamtejszego programu substytucyjnego i groźbie jego zamknięcia...

Pdf
Drukuj
Powrót