JUMP 93 - Stowarzyszenie pacjentów programów substytucyjnych - v100ns.sam3.pl

top news port mstr galp
Bezpłatne testowanie HCV
02-09-2017 Marta Gaszyńska
Pdf
Drukuj
Powrót

Osoby uzależnione z terenu Warszawy i Mazowsza, zapraszamy do bezpłatnego testowania się w kierunku HCV.

Prowadzimy takie testowanie we współpracy z Punktem Konsultacyjno-Diagnostycznym Społecznego Komitetu ds. AIDS.

Informacje dotyczące adresu, godzin pracy tego PKD znajdziecie tutaj: http://www.skaids.org/pl/punkt-konsultacyjno-diagnostyczny-w-warszawie

Na stronie Społecznego Komitetu ds AIDS znajdziecie też adresy innych warszawskich PKD, a na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS, http://www.aids.gov.pl/pkd/ adresy takie na terenie całej Polski.

TERAPIA BEZINTERFERONOWA ZAKAŻENIA WĄTROBY TYPU C.

Jeśli kiedykolwiek przyjmowałeś narkotyki w iniekcjach, wykonaj test w kierunku HCV. Zrób test niezwłocznie i bez przesadnych obaw. Pamiętaj, wynik dodatni, to nie koniec świata.

Wynik HCV + oznacza niekorzystną sytuację, którą możesz zmienić.

Co oznacza wynik HCV+?

Zakażenie HCV prowadzi do wirusowego zapalenia wątroby typu C, którego wcześniejszym czy późniejszym skutkiem są poważne powikłania zdrowotne, marskość wątroby, niekiedy nowotwór. Jeszcze do niedawna w leczeniu WZW C stosowano interferon, przez co terapia ta miała wiele wad. Była mało skuteczna i towarzyszyły jej dotkliwe skutki uboczne. Obecnie leczenie WZW C jest znacznie udoskonalone.

Terapia bezinterferonowa

Nowoczesne leczenie WZW C odbywa się w ramach programów lekowych i jest bezpłatne. Ma bardzo dużą skuteczność - aż 95 % pacjentów pozbywa się wirusa.

Skutki uboczne większości nowych leków są prawie nieodczuwalne. Czas oczekiwania na leczenie nie jest krótki, ale sama terapia jest znacznie krótsza od interferonowej. Chociaż osoby z zaawansowanym zwłóknieniem wątroby lub marskością otrzymują leczenie szybciej od pozostałych, to błędem jest czekanie na kwalifikację w trybie pilnym. Nowe leki na ogół eliminują wirusa, ale zmiany chorobowe mogą pozostać.

LEKI GENERYCZNE. Istnieje możliwość indywidualnego importu generycznych wersji nowych leków. Niektóre, bardzo zdesperowane osoby, sięgają po nie, nie chcąc długo czekać na terapię. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy stan zdrowia wymaga bardzo szybkiego rozpoczęcia kuracji. Czujemy się w obowiązku, poinformować, że istnieje taki sposób uzyskania leczenia. Generyki mają dokładnie ten sam skład, co leki stosowane w polskich programach leczenia HCV, jednak produkowane na rynki krajów rozwijających się, są nieporównywalnie tańsze. W Internecie znajdziesz dużo informacji na ten temat. Zakup leków (tylko z rekomendowanego źródła) powinna poprzedzić konsultacja z lekarzem, w celu wskazania odpowiedniego preparatu dla danego genotypu HCV, czasu leczenia i dawkowania. Należy podkreślić, że ten sposób jest obciążony ryzykiem, co do rzetelności sprzedających i zawartości kupowanych preparatów. Ryzyko to powoduje, że większość specjalistów zdecydowanie odradza korzystania z szarej strefy. Są jednak i tacy, którzy pomagają docierać do rzetelnych sprzedawców. Ci twierdzą, że pierwszym obowiązkiem lekarza jest ratowanie życia.

Pdf
Drukuj
Powrót