ul. Marszałkowska 85   /    00-683 Warszawa  |   Tel: +48 22 400 50 43; 517 933 301

HCV NOWE TERAPIE


Sześć kroków, by pokonać wirusa:

1 krok: Zmobilizuj się do działania.

To łatwiejsze niż sądzisz.

2 krok: Zrób test na HCV.

Aby dowiedzieć się czy jesteś zakażony, poproś o zlecenie bezpłatnego badania przesiewowego lekarza pierwszego kontaktu lub skorzystaj z opcji płatnej, w dowolnym laboratorium analitycznym (koszt ok. 40 zł). W przypadku testu dodatniego, z tej samej próbki krwi zostanie wykonany test potwierdzenia.

3 krok: Weź od lekarza ogólnego skierowanie do specjalisty.

Jeżeli dodatni wynik zostanie potwierdzony, lekarz pierwszego kontaktu skieruje Cię do poradni specjalistycznej, gdzie zostanie przeprowadzona dalsza diagnostyka. Może to być skierowanie do poradni hepatologicznej lub poradni chorób zakaźnych

4 krok: Zarejestruj się na wizytę w poradni specjalistycznej.

Lekarz specjalista zleci dalsze badania. Konieczne będzie oznaczenie genotypu HVV i ilości wirusa oraz wykonanie innych badań, aby określić stopień zaawansowania zwłóknienia wątroby (np. Fibroscan). Obecnie biopsja wątroby jest już badaniem rzadko stosowanym – zastępują ją nieinwazyjne metody przypominające zwykłe badanie USG.

5 krok: Trochę cierpliwości

W czasie oczekiwania na leczenia należy monitorować rozwój choroby, powtarzać badania, zgłaszać na kolejne wizyty do lekarza, stosować do jego zaleceń (unikanie alkoholu i narkotyków). Można też monitorować kolejki do leczenia w innych lecznicach i miejscowościach, obserwować strony i fora internetowe poświecone HCV.

Obecnie, najbardziej aktualne informacje na temat leczenia HCV można znaleźć na stronie www.noweleki.hepatitisc.pl

6 krok. Leczenie.

W 95% przypadków skuteczne.

Projekt realizowany dzięki współfinansowaniu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia

Skip to content