ul. Marszałkowska 85   /    00-683 Warszawa  |   Tel: +48 22 400 50 43; 517 933 301

PONAD 1000 OSOBISTOSCI APELUJE DO BAN KI-MOONA

Ponad 1000 osobistości ze świata (w tym blisko 30 z Polski) apeluje do Ban Ki-moona o zakończenie katastrofalnej wojny z narkotykami.

Przed Specjalną Sesją ONZ byli prezydenci Meksyku, Kolumbii, Brazylii, Chile, Nigerii, Republiki Zielonego Przylądka, Szwajcarii, Portugalii i Polski, byli premierzy Grecji, Węgier i Holandii, wspólnie z wybitnymi uczonymi, prawnikami, duchownymi, czołowymi przedsiębiorcami, urzędnikami państwowymi i artystami, wzywają do działania na rzecz koniecznych zmian w światowej polityce narkotykowej.

Ludzkość nie może sobie pozwolić na to, by polityka narkotykowa w XXI wieku była równie nieefektywna i szkodliwa jak w poprzednim stuleciu” napisano w liście.

14 kwietnia, 2016 – W przededniu tegorocznej Specjalnej Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ (UNGASS) poświęconej globalnemu problemowi narkotykowemu, przywódcy i aktywiści z całego świata kierują do Sekretarza Generalnego ONZ, Ban Ki-moona list, w którym domagają się „rzeczywistej reformy globalnej polityki kontroli narkotykowej”.

Ukształtowany w ubiegłym stuleciu system kontroli narkotyków” – piszą autorzy listu – „okazał się katastrofalny dla zdrowia, bezpieczeństwa i praw człowieka na całym świecie. Skoncentrowany w przytłaczającej mierze na kryminalizacji i karaniu, stworzył olbrzymi nielegalny rynek, wzbogacający organizacje przestępcze, korumpujący rządy, przyczyniający się do szerzenia przemocy, zaburzający funkcjonowanie całych gospodarek, a także naruszający podstawowe wartości moralne”.

Rządy zainwestowały nieadekwatnie duże zasoby w represje i penalizację kosztem wysiłków na rzecz poprawienia warunków życia. Dziesiątki milionów ludzi, głównie biednych i należących do mniejszości rasowych bądź etnicznych, zamknięto w więzieniach, w większości przypadków za naruszenia prawa narkotykowego o niskiej szkodliwości i niewiążące się z użyciem przemocy, w zamian uzyskując w najlepszym wypadku znikomą poprawę bezpieczeństwa publicznego. Problemowe użytkowanie narkotyków, a także HIV/AIDS, zapalenie wątroby i inne choroby zakaźne rozprzestrzeniły się w gwałtownym tempie, podczas gdy prohibicyjne postawy reprezentowane przez rozliczne instytucje i rozwiązania prawne w tym duchu utrudniały prowadzenie redukcji szkód i innych skutecznych polityk w dziedzinie ochrony zdrowia”.

Ludzkość nie może sobie pozwolić na to, by polityka narkotykowa w XXI wieku była równie nieefektywna i szkodliwa jak w poprzednim stuleciu”.

Wśród sygnatariuszy z Polski są m.in. Aleksander Kwaśniewski, Michał Boni, Olga Tokarczuk, Zbigniew Niemczycki, Gosia Baczyńska.

– Lista osobistości, które podpisały się pod apelem nie ma precedensu, jeśli chodzi o ich wpływowość i zróżnicowanie – powiedział Ethan Nadelmann, dyrektor generalny Drug Policy Alliance, organizacji, która wraz z dziesiątkami stowarzyszonych grup (w Polsce to m.in. Polska Sieć Polityki Narkotykowej, Krytyka Polityczna, czy Fundacja Redukcji Szkód) stoi za inicjatywą. – Nigdy dotąd tak wiele szanowanych osób nie zabierało wspólnie głosu na rzecz zasadniczej reformy polityk kontroli narkotykowej – zwłaszcza ograniczenia «roli kryminalizacji i wymiaru sprawiedliwości (…) do tego, co naprawdę niezbędne, by chronić zdrowie i bezpieczeństwo».

Specjalna Sesja ONZ, która odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia, jest pierwszą tego rodzaju od 1998 roku, kiedy to obrady odbywały się pod oficjalnym, choć złudnym hasłem „A drug-free world – we can do it! [Świat wolny od narkotyków – damy radę!]”. W ubiegłym roku Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon, wystosował na forum wyraźny apel do działania, w którym oczekiwał od rządów „przeprowadzenia szeroko zakrojonej i otwartej debaty, która uwzględniałaby wszystkie stanowiska”. Kierowany dziś do niego list publiczny jest po części reakcją na istniejące w obrębie Narodów Zjednoczonych przeszkody utrudniające taką debatę.

– To ważne, że dla tylu liderów opinii w Polsce jasnym jest, iż potrzebujemy nowej odpowiedzi na wyzwania związane z narkotykami, i że w obliczu zbliżającego się UNGASS popierają oni pomysł reform, niezbędnych zarówno na poziomie światowym, jak i naszego kraju – mówi Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations.

Pod listem podpisali się między innymi*:

Fernando Henrique Cardoso, były prezydent Brazylii

Ernesto Zedillo, były prezydent Meksyku

Vicente Fox, były prezydent Meksyku

Olusegun Obasanjo, były prezydent Nigerii, przewodniczący West Africa Commission on Drugs

César Gaviria Trujillo, były prezydent Kolumbii

Ricardo Lagos, były prezydent Chile

Pedro Pires, były prezydent Republiki Zielonego Przylądka

George Papandreou, były premier Grecji

Ruth Dreifuss, była prezydent Szwajcarii

George Shultz, były sekretarz stanu USA

Paul Volcker, były prezes Rezerwy Federalnej

Warren Buffett, biznesmen, filantrop

Bernard Kouchner, były minister spraw zagranicznych Francji

Sir Richard Branson, przedsiębiorca i filantrop, założyciel Virgin Group

Bob Kerrey, były senator USA

Shashi Tharoor, były Podsekretarz Generalny ONZ; członek parlamentu Indii

Mo Ibrahim, biznesmen

Sting, muzyk

Peter Gabriel, muzyk

John Legend, muzyk

Carly Simon, piosenkarka

Natalie Imbruglia, piosenkarka

Annie Lenox, piosenkarka

Michael Douglas, aktor

Gael Garcia Bernal, aktor, reżyser

Jane Fonda, aktorka

a z Polski:

Aleksander Kwaśniewski, były Prezydent RP, członek Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej

Marek Balicki, polityk i psychiatra, były minister zdrowia

Michal Boni, polityk, poseł Parlamentu Europejskiego

Wiktor Osiatyński, profesor prawa, konstytucjonalista

Monika Płatek, profesor prawa na Uniwersytecie Warszawskim, feministka

Jerzy Vetulani, psychofarmakolog, profesor nauk przyrodniczych, członek Polskiej Akademii Nauk

Andrzej Blikle, profesor nauk matematycznych, przedsiębiorca

Zbigniew Niemczycki, przedsiębiorca, jeden z założycieli Polskiej Rady Biznesu

Ewa Woydyłło, doktor psychologii, terapeutka uzależnień

Piotr Pacewicz, dziennikarz

Jacek Żakowski, dziennikarz

Sławomir Sierakowski, publicysta, redaktor i wydawca, założyciel Krytyki Politycznej

Danuta Kuroń, działaczka społeczna, prezeska Fundacji Pomoc Społeczna SOS Jacka Kuronia

Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektorka Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations

Olga Tokarczuk, pisarka

Cezary Harasimowicz, pisarz i scenarzysta

Joanna Rajkowska, artystka

Kora, wokalistka rockowa

Kamil Sipowicz, filozof i artysta

Stanisław Sojka, muzyk

Tomasz Stańko, muzyk

Zbigniew Wodecki, muzyk

Zygmunt (Muniek) Staszczyk, muzyk

Grażyna Wolszczak, aktorka

Jacek Poniedziałek, aktor

Weronika Książkiewicz, aktorka

Gosia Baczyńska, projektantka mody

Lidia Popiel, fotografka.

*Afiliacje i tytuły podano wyłącznie w celach identyfikacyjnych i nie należy ich interpretować jako wyrazu poparcia poszczególnych organizacji dla treści tego listu.

Press release in English: http://www.drugpolicy.org/news/2016/04/over-1000-leaders-worldwide-call-end-disastrous-drug-war-ahead-un-special-session

Cały list oraz międzynarodowa lista sygnatariuszy dostępna jest na stronie www.drugpolicy.org/ungass2016. Poniżej tłumaczenie listu na język polski.


Treść listu:


Ban Ki-moon

Sekretarz Generalny

Organizacji Narodów Zjednoczonych

Szanowny Panie Sekretarzu Generalny,

w związku ze zbliżającą się wielkimi krokami Specjalną Sesją Zgromadzenia Generalnego ONZ (UNGASS) w Nowym Jorku, zwracamy się z prośbą o Pańskie światłe przewodnictwo w reformie światowej polityki narkotykowej.

Ukształtowany w ubiegłym stuleciu system kontroli narkotyków okazał się katastrofalny dla zdrowia, bezpieczeństwa i praw człowieka na całym świecie. Skoncentrowany w przytłaczającej mierze na kryminalizacji i karaniu, stworzył olbrzymi nielegalny rynek, wzbogacający organizacje przestępcze, korumpujący rządy, przyczyniający się do szerzenia przemocy, zaburzający funkcjonowanie gospodarki, a także naruszający podstawowe wartości moralne. Rządy zainwestowały nieadekwatnie duże zasoby w represje i penalizację kosztem wysiłków na rzecz poprawienia warunków życia. Dziesiątki milionów ludzi, głównie biednych i należących do mniejszości rasowych bądź etnicznych, zamknięto w więzieniach, w większości przypadków za naruszenia prawa narkotykowego o niskiej szkodliwości i niewiążące się z użyciem przemocy, w zamian uzyskując w najlepszym wypadku znikomą poprawę bezpieczeństwa publicznego. Problemowe użytkowanie narkotyków, a także HIV/AIDS, zapalenie wątroby i inne choroby zakaźne rozprzestrzeniły się w gwałtownym tempie, podczas gdy prohibicyjne postawy reprezentowane przez rozliczne instytucje i rozwiązania prawne w tym duchu utrudniały prowadzenie redukcji szkód i innych skutecznych polityk w dziedzinie ochrony zdrowia.

Ludzkość nie może sobie pozwolić na to, by polityka narkotykowa w XXI wieku była równie nieefektywna i szkodliwa jak w poprzednim stuleciu. Potrzebna jest nowa globalna odpowiedź na wyzwania związane z narkotykami, oparta na badaniach naukowych, współczuciu, ochronie zdrowia i prawach człowieka.

Rolę kryminalizacji i wymiaru sprawiedliwości należy ograniczyć do tego, co naprawdę niezbędne, by chronić zdrowie i bezpieczeństwo. Przewodzić tym zmianom powinni ci, którzy rozumieją, że użycie substancji psychoaktywnych jest przede wszystkim problemem z zakresu zdrowia. W żadnym wypadku nie można pozwolić, by z wysiłków na rzecz kontroli użycia narkotyków płynęło więcej szkody niż pożytku, ani by wyrządzały więcej szkód niż sama konsumpcja substancji psychoaktywnych.

Cieszą nas pozytywne zmiany, jakie zaszły w różnych miejscach na świecie od czasu ostatniej Specjalnej Sesji Narodów Zjednoczonych w 1998 roku. Oparte na sprawdzonych danych programy redukcji szkód są obecnie prowadzone w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się HIV/AIDS i innych chorób zakaźnych, leczenia uzależnień i ograniczania przestępczości związanej z narkotykami w niemal stu krajach.

Coraz więcej samorządów lokalnych, rządów stanów i prowincji, a także państw, przestaje traktować posiadanie narkotyków jako przestępstwo. Część zaczyna prawnie regulować obrót konopiami indyjskimi do celów medycznych, a nawet niemedycznych. Jeszcze więcej uznaje potrzebę uczynienia łatwo dostępnymi niezbędnych leków, zwłaszcza tych służących walce z bólem i opiece paliatywnej w krajach o niskim poziomie dochodów. Nieodzowne są jednak znacznie poważniejsze i bardziej systematyczne reformy.

Z entuzjazmem przyjęliśmy Pańskie wezwanie, z którym w zeszłym roku zwrócił się Pan do rządów, zachęcając, by skorzystały ze sposobności, jaką jest UNGASS, „do przeprowadzenia szeroko zakrojonej i otwartej debaty, która uwzględniałaby wszystkie stanowiska”. Niestety, dotychczas to nie nastąpiło – przynajmniej nie w obrębie Narodów Zjednoczonych. Pańskie przewodnictwo jest teraz pożądane, aby zalążki reform mogły się rozwijać, nie zostały odrzucone jako zbędne, a także by przygotować pole pod rzeczywistą reformę globalnej polityki narkotykowej.

Sygnatariusze z Polski:

Aleksander Kwaśniewski, były Prezydent RP, członek Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej

Marek Balicki, polityk i psychiatra, były minister zdrowia

Michal Boni, polityk, poseł Parlamentu Europejskiego

Wiktor Osiatyński, profesor prawa, konstytucjonalista

Monika Płatek, profesor prawa na Uniwersytecie Warszawskim, feministka

Jerzy Vetulani, psychofarmakolog, profesor nauk przyrodniczych, członek Polskiej Akademii Nauk

Andrzej Blikle, profesor nauk matematycznych, przedsiębiorca

Zbigniew Niemczycki, przedsiębiorca, jeden z założycieli Polskiej Rady Biznesu

Ewa Woydyłło, doktor psychologii, terapeutka uzależnień

Piotr Pacewicz, dziennikarz

Jacek Żakowski, dziennikarz

Sławomir Sierakowski, publicysta, redaktor i wydawca, założyciel Krytyki Politycznej

Danuta Kuroń, działaczka społeczna, prezeska Fundacji Pomoc Społeczna SOS Jacka Kuronia

Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektorka Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations

Olga Tokarczuk, pisarka

Cezary Harasimowicz, pisarz i scenarzysta

Joanna Rajkowska, artystka

Kora, wokalistka rockowa

Kamil Sipowicz, filozof i artysta

Stanisław Sojka, muzyk

Tomasz Stańko, muzyk

Zbigniew Wodecki, muzyk

Zygmunt (Muniek) Staszczyk, muzyk

Grażyna Wolszczak, aktorka

Jacek Poniedziałek, aktor

Weronika Książkiewicz, aktorka

Gosia Baczyńska, projektantka mody

Lidia Popiel, fotografka

Skip to content