JUMP 93 - Stowarzyszenie pacjentów programów substytucyjnych - www.jump93.pl

top news port mstr galp
Prawa pacjenta z problemem narkotykowym w placówkach leczenia uzależnień
23-08-2015 Marta Gaszyńska
Pdf
Drukuj
Powrót

Informator ten opracowaliśmy z myślą o stworzeniu kompendium wiedzy o sposobach ochrony praw pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych w placówkach leczenia uzależnień od narkotyków. Jest on instrukcją obsługi tych przepisów prawa, które powinny skutecznie chronić osobę uzależnioną w jej różnorakich relacjach z systemem ochrony zdrowia i w takim kontekście, z instytucjami egzekwowania ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ma pomóc pacjentowi w ochronie jego autonomii, godności i zdrowia, wskazać jak bronić się przed dyskryminacją i przemocą.

Drugą istotną rolą poradnika jest edukacja tych, którzy świadczą leczenie i powinni w przestrzeganiu praw pacjenta dostrzegać element warunkujący skuteczną pomoc. Tu poradnik może być przydatny np. w opracowywaniu regulaminów placówek leczniczych.

Chcemy, by osoby uzależnione i ich rodziny, lekarze, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani mogli znaleźć w jednym miejscu obszerną informację o tym, jak może przejawiać się naruszanie praw pacjenta oraz jak reagować, gdy dochodzi do naruszeń. Jeżeli jednak czytelnik nie znajdzie odpowiedzi na swoje pytania, zachęcamy do korzystania ze wskazanych w opracowaniu telefonów informacyjnych, adresów e-mail lub osobistego kontaktu z właściwymi instytucjami.

_

Pdf
Drukuj
Powrót